Als je een lastige opdracht moet volbrengen dan schat je van tevoren in wat je kans van slagen is. Dat is een gezonde houding. Je wilt geen doodlopende weg inslaan.
Je kent je talenten, je weet waar je goed in bent. Daar liggen je kansen op succes.
Maar je wilt ook weten waar het mis kan gaan. Misschien wordt het wel helemaal niks met die opdracht. Het ziet er niet al te makkelijk uit.
Dus waar zitten de beperkingen? Ook die zet je op een rij.
Dat doe je zo zuiver mogelijk. Natuurlijk, want je bent eerlijk naar jezelf, toch? De inschatting die je maakt is niet bedoeld om die lastige opdracht te ontlopen.
Of, misschien, heel misschien is er toch iets in je dat je verleidt tot…
Argumenten om het maar niet te doen
Beperkende overtuigingen. Het zijn die gedachtes die je jezelf inprent om het leven wat makkelijker te maken. Maar je moet er erg voor uitkijken. Als ondernemer kom je er niet veel verder mee. Ze kunnen je behoorlijk in de weg zitten.
Mike Michalowicz heeft het er ook over in The Toilet Paper Entrepreneur, dat boek dat je als een katapult lanceert. Hij noemt ze de “limiting beliefs”.
Dat boek moet je zelf eens een keer lezen, maar ik wil je graag vertellen hoe het met die “limiting beliefs” zit. Ik doe het aan de hand van een voorbeeld.
De twijfel gaat met je op de loop
Stel je voor, je krijgt een nieuw product in handen: een revolutionaire methode die mensen van het roken afhelpt. Aan jou de kans om het in de markt te zetten, maar er is één voorwaarde. Je moet binnen een jaar op twee ton omzet zitten, anders kun je het vergeten. Dan gaat de distributie naar een ander.
Je zet de mogelijkheden op een rij. Geen eenvoudige opdracht, maar het zou moeten kunnen. Je hebt ervaring in de gezondheidsmarkt. Je hebt je netwerk bij artsen, apothekers en patiëntenorganisaties. Jouw leefwereld en je interesses draaien om gezondheid en sport. De drive is er dus ook.
Maar dan slaat de twijfel toe. De angst van ga ik het wel redden. Er zijn genoeg mensen die met roken willen stoppen, maar is de markt wel ontvankelijk voor deze speciale methode? Dat weet je pas als je er middenin zit. Twijfel alom. Het begint te borrelen in je buik. Je ziet steeds meer beren op de weg.
Er werpt zich een blokkade op van overtuigingen die zeggen dat je het niet moet doen. Gedachtes die zich in je hoofd nestelen. Halfzachte argumenten waar je een rationele verklaring bij verzint:
“Ik heb geen geld en zonder dat kan ik dit product nooit in de markt zetten.”
“De concurrentie is veel meer ervaren, ze zullen mij met gemak verslaan.”
“Het is nog nooit iemand gelukt om zo snel in deze markt te groeien, dus mij gaat het zeker niet lukken.”
De beperking zit in jezelf
Je bent je ondernemende plannen – en daarmee je kansen op succes – flink de grond in aan het boren. Daar ben ik als succesplanner niet blij mee. Ik zal jouw drie beperkende overtuigingen eens met je doornemen.
Zonder geld kan ik dit product nooit in de markt zetten
Geld is niet de sleutel tot succes. Je moet een goed product in handen hebben. En het moet in een echte behoefte voorzien. Vervolgens gaat het om jouw inventiviteit. De marketing van je product begint klein, maar gaandeweg ga je verkopen. Dat levert je de financiële bronnen om stap voor stap op het grote promotiewerk af te stomen.
De concurrentie gaat mij vast verslaan
Wees overtuigd van je eigen kunnen. Jij komt met frisse, nieuwe ideeën, de concurrentie zit vastgeroest in oude ervaringen. Hou altijd in gedachten dat jij die voorsprong hebt. En verder: vergeet nooit of te nimmer dat die concurrentie waar jij zo bang voor bent, precies hetzelfde voelt als jij, vaak letterlijk met dezelfde angsten zit. Dus laat je door hen niet van je stuk brengen.
Het is onmogelijk om zo snel in deze markt te groeien
Omdat een ander het nooit gedaan heeft, kan het jou niet lukken zo snel te groeien? Natuurlijk moet je realistisch zijn, maar laat je enthousiasme ook niet temperen. Het gaat weer vooral om jouw inventiviteit. Denk erom dat de wereld sneller draait dan vroeger. Er zijn nu ongekende mogelijkheden om snel je netwerk uit te bouwen en je merk bekendheid te geven. Trek je op aan goede voorbeelden. Leer van mensen als Gary Vaynerchuk. Dat kan je enorm stimuleren.
Je moet er niet aan toegeven
Beperkende overtuigingen hebben de neiging zichzelf te bevestigen.
Kijk eens naar het voorbeeld van het geld. Als je een bedrag weet te bemachtigen en het lukt je om daarmee je handel op te starten, dan heb je voor jezelf het volgende aangetoond: jouw argument was helemaal juist. Je hebt het geld inderdaad nodig gehad.
De volgende keer in zo’n zelfde situatie, zul je nog sterker in die beperking geloven. Dan weet je zeker dat je het niet gaat redden zonder een aanvangskapitaal.
En dat is jammer. Je hebt jezelf afhankelijk gemaakt van een gedachte die je onterecht beperkt. Je vermogen om door te zetten en inventief te zijn, worden erdoor beïnvloed.
In beperkende overtuigingen schuilt een groot gevaar. Ze maken je zwak als je eraan toegeeft. Ze leveren je argumenten om een lastige opdracht te kunnen negeren.
Dat heet de weg van de minste weerstand. Geef er niet te makkelijk aan toe. Het staat in de weg van je succes. Want die lastige opdracht, dat kan wel eens de kans van je leven zijn.
Gerelateerde artikelen
- Met passie bakken geld verdienen
- Ondernemer en starter: “Weg die Head Junk”
- Toilet Paper Entrepreneurs zijn anders
Wil je weten hoe je succesvol vrij kunt werken? Laat mijn artikelen naar je toe komen. Het kost niets en je stopt mij met één muisklik. Schrijf je nu in via RSS of E-mail.
Print dit artikel
Mail dit artikel
Succes kun je plannen. Ik leer je hoe. Schrijf je in voor mijn nieuwsbrief, de 

{ 9 reacties… lees ze hieronder of voeg er een toe }
Eigenlijk is het tegenstrijdig wat je zegt. Aan de ene kant zit twijfel in jezelf, aan de andere kant bied jij hulp via schrijfsel. Is dat niet juist gebruik maken van die twijfel? Op een assertiviteitscursus zeggen dat de mensen niet zonder jouw aanwijzingen kunnen. De weg van de minste weerstand is toch om te gaan lezen hoe het allemaal goed kan gaan, in plaats van zelf de sprong te wagen. Et zit zeker veel in wat je stelt, maar voor mijn gevoel zet je dan jouw schrijfsels verkeerd neer. “Wil je weten hoe je een klein bedrijf naar …..etc.” Beter is het om zoiets te zeggen als: “Wil je weten hoe je je beperkende overtuigingen kunt gebruiken om een succesvol bedrijf op te bouwen.” Daarmee leg je meer de nadruk op wat iemand zelf kan,moet doen, ipv wat jij ze te bieden hebt. En dan komt je verhaal ook geloofwaardiger over. Met name dat ‘groot fortuin’ is wel een erg grote sprong van eerst maar eens je beperkende overtuigingen onder te knie te krijgen. Vooral als het de bedoeling is dat je niet de weg van de minste weerstand kiest. Ik heb ook psychologie gestudeerd en wat je tegen een client zegt is dat het een grote uitdaging wordt, dat het niet makkelijk zal zijn, dat het uiteindelijke resultaat van de client afhangt, maar dat je er helemaal voor gaat om samen tot een oplossing te komen. Dat komt realistisch en geloofwaardig over en laat de client ook in zijn waarde. Immers, als je zegt dat jij als professional de problemen wel zult oplossen, zeg je ook dat je klant daartoe kennelijk niet in staat is. Nou ja, het is maar een tip. Doe ermee wat je goeddunkt
Hoi Marcello,
Weer bedankt voor een paar mooie overwegingen. Wow, jij analyseert er lekker op door. Dat mag hoor, geen probleem
. Maar bedenk ook dat zo’n schrijfsel als dit een soort van column is om iets los te maken. Ik wil mijn lezers ergens bewust van maken. Ze prikkelen, ze raken, en ze hopelijk van wat waardevolle inzichten voorzien.
Vriendelijke vrije groet,
Stan
Als het mag wil ik graag reageren op Marcello’s commentaar.
Ik weet niet precies wat je hier in je commentaar bedoelt te zeggen, Marcello. Wat ik in ieder geval weet is dit: “Jij hebt psychologie gestudeerd” .
Naar mijn gevoel zijn “blogposts” als deze bedoeld als tips voor entrepreneurs. Die zijn geen clienten die om hulp komen zoals in de gezondheidszorg.
Het is voor een entrepreneur heel goed om te weten dat “geloven in jezelf” essentieel is om te slagen in zaken doen in het algemeen.
Het is heel belangrijk te weten dat als je iets nog niet kent, dat nog niet wilt zeggen dat het daarom niet mogelijk is. Als je het bedenkt en het zit in je brein, kun je het manifesteren, anders zou je dat niet in je brein hebben. Zeker niet het gevoel hebben dat je het wilt manifesteren. Dan is geloven in jezelf en volharden en je inventiviteit gebruiken heel belangrijk toch?
Hoe belangrijk is het niet voor entrepreneurs te weten dat ze, juist door klein te zijn een voorsprong kunnen hebben op grote bedrijven als het gaat om klantenservice en om te weten dat ze flexibel kunnen zijn en hun inventiviteit kunnen gebruiken.
Veel mensen willen bij beweringen die niet in hun referentiekader voorkomen een voorbeeld zien. Dat doet dit stuk prima, volgens mij.
Er zijn heel veel geleerde, slimme mensen, soms met veel academische titels die nooit echt rijk worden. Entrepreneurs kunnen werken aan wat hun hart hun ingeeft en ook nog rijk worden als ze weten wat voor voordelen ze hebben en hoe afhankelijk hun slagen is van in hun zelf geloven en weten dat wat ze bedenken, niet in hun brein kan zitten als het niet fysiek ook te manifesteren is.
Ze moeten weten dat dit de factoren zijn die de grote zakenlui hun successen hebben gebracht. Als ze zich weten te omringen met slimme mensen, die graag hun kennis willen inzetten.
Wat ik met mijn kommentaar wil zeggen is: Ik vind het heel goed dat mensen nuttige tips krijgen als deze, die ze in de praktijk kunnen brengen en weten dat in jezelf geloven heel belangrijk is. Dat kan ook zonder titels.
@Deana
Hai Deana. Je snapt niet wat ik met mijn commentaar wil zeggen, zeg je. Waarom laat je het dan niet bij die constatering. In plaats daarvan laat jij je leiden door de misvatting dat ik me probeer voor te staan op mijn opleiding en verwijt me dat dan. Jammer.
Hi Stan,
Mooie blogpost en ik ben het helemaal met je eens. Op één ding na: toegeven aan je beperkende overtuigingen vind ik niet de weg van de minste weerstand. Een lastige opdracht niet gaan uitvoeren is een vorm van stilstand, en dan ben je dus helemaal niet op weg. Ook niet op de weg van de minste weerstand.
Ik gebruik die term om aan te geven dat het verstandig is om je energie op de beste manier te zetten. Als je je energie goed inzet, vlieg je over hindernissen heen. Als je er niet overheen vliegt, is dat voor mij en teken dat je je energie niet goed inzet en dat er dus een betere weg is om over die hindernis heen te komen. Er omheen mag ook, als je je weg in de richting van je doel maar blijft volgen.
Weerstand overwinnen kost energie. Ik ben er dus altijd heel alert op hoeveel weerstand ik ervaar en probeer steeds een weg te vinden waarbij ik zo min mogelijk weerstand ervaar, maar die toch in de richting van mijn doel leidt: de weg van de minste weerstand. Die weg is overigens heel gemakkelijk te vinden. Omdat je op die weg sneller resultaat boekt, levert het volgen van die weg altijd meer energie dan het kost. Dus als je merkt dat je steeds meer energie krijgt zit je op de goede weg.
In plaats van toegeven aan je beperkende overtuigingen, kun je ze inderdaad beter proberen om te buigen. Je geeft daar een paar mooie voorbeelden van. Ook het ombuigen van je beperkende overtuigingen levert je meer energie op dan het kost, ook dat vind ik dus een vorm van de weg van de minste weerstand.
Mooi gezegd Erwin,
En inderdaad: volg waar je energie van krijgt. Daar ligt je passie, je heilig vuurtje. Dat is dat goede gevoel van binnen, waardoor je weet dat je op de goede weg zit.
Thx
Stan
Dank je. Ken je dit filmpje al? “Dichter bij de hemel kom je nooit” http://www.youtube.com/watch?v=biTDcQ-P4Ks
Thx Erwin.
Stan
“De beperking zit in jezelf”. Daar is wat mij betreft alles mee gezegd.
{ 1 trackback }